X

Wyszukiwarka portalu iFrancja

Ligue 1 – wygrana „polskiego” Lens na inaugurację, remis Nice z Bułką w bramce

Artykuł wprowadzono: 7 sierpnia 2022

RC Lens, najbardziej „polski” klub francuskiej ekstraklasy, pokonał Brest 3:2 na inaugurację sezonu, a asystę przy jednej z bramek odnotował Przemysław Frankowski. Ekipa OGC Nice – z Marcinem Bułką w bramce – zremisowała na wyjeździe z Toulouse (1:1).

W Lens długo zanosiło się na łatwe i wysokie zwycięstwo gospodarzy, a na bohatera spotkania wyrósł Florian Sotoca. 31-letni francuski napastnik zdobył wszystkie trzy gole dla miejscowych, a mógł nawet cztery, ale zmarnował rzut karny.

Goście rozpoczęli pogoń od stanu 0:3 i zdobyli dwa gole, w tym jednego z powtórzonej jedenastki, której za pierwszym podejściem nie wykorzystał Romain Del Castillo, ale zespół Lens utrzymał minimalne prowadzenie do końcowego gwizdka.

Frankowski grał przez 75 minut, pozyskany latem z Zagłębia Lubin Łukasz Poręba był wśród rezerwowych, a Adam Buksa, który trafił do Francji z północnoamerykańskiej ligi MLS, leczy kontuzję.

Wcześniej w niedzielę drużyna Toulouse zremisowała z OGC Nice 1:1, a bramce gości wystąpił Bułka. Polaka pokonał tylko w 20. minucie holenderski napastnik Thijs Dallinga.

Bułce trudno będzie jednak pozostać podstawowym golkiperem, gdyż tuż przed rozpoczęciem rozgrywek z angielskiego Leicester City sprowadzono podstawowego bramkarza reprezentacji Danii Kaspera Schmeichela.

W sobotę w Ligue 1 zadebiutował Mateusz Wieteska. Ekipa Clermont-Foot, w składzie z niedawnym jeszcze obrońcą Legii Warszawa, uległa u siebie broniącemu tytułu Paris Saint-Germain 0:5.

Popisowo zaprezentowali się tego dnia szczególnie dwaj piłkarze PSG – Brazylijczyk Neymar i Argentyńczyk Lionel Messi. Pierwszy z nich zdobył jedną bramkę (9. minuta) i asystował przy trzech innych, drugi miał asystę przy golu Neymara i sam trafił do siatki dwukrotnie (80. i 86.).

Szczególnie efektowne było drugie trafienie Messiego. Argentyńczyk otrzymał górne, prostopadłe podanie od rodaka Leandro Paredesa i stojąc tyłem do bramki rywali przyjął piłkę na klatkę piersiową, a następnie oddał strzał przewrotką. Zdezorientowany bramkarz Mory Diaw nie miał szans na skuteczną interwencję.

Na listę strzelców wpisali się również Marokańczyk Achraf Hakimi (26.) i Brazylijczyk Marquinhos (38.).

W składzie gości zabrakło kontuzjowanego Kyliana Mbappe, a na ławce trenerskiej zadebiutował w meczu ligowym Christophe Galtier. 55-letni szkoleniowiec już zdążył zapewnić klubowi jedno trofeum – Supepurchar Francji. Paryżanie pokonali w miniony weekend Nantes 4:0.

Także w sobotę AS Monaco, już bez wypożyczonego do Belgii bramkarza Radosława Majeckiego, pokonało na wyjeździe Strasbourg 2:1. W kadrze meczowej gości nie znalazł się Karol Fila.

W niedzielę wieczorem Olympique Marsylia, którego piłkarzem jest Arkadiusz Milik, podejmie Reims.(PAP)