X

Wyszukiwarka portalu iFrancja

Liga francuska – PSG lepsze od Lens w starciu na szczycie, kolejny gol Frankowskiego

Artykuł wprowadzono: 16 kwietnia 2023

Piłkarze Paris Saint-Germain pokonali RC Lens 3:1 w meczu na szczycie 31. kolejki francuskiej ekstraklasy. W drużynie gości Przemysław Frankowski rozegrał całe spotkanie i strzelił honorowego gola. Kylian Mbappé zdobył 139. bramkę dla PSG w Ligue 1.

PSG przystąpiło do meczu z wiceliderem Ligue 1 bez kontyzjowanych Neymara, Marco Verattiego, Presnela Kimpembe, Renato Sanchesa i Nordiego Mukiele. Mimo to w pierwszym składzie mistrzów Francji znalazła się plejada gwiazd z Lionelem Messim i Kylienem Mbappé na czele.

Lens od 19. minuty grało w osłabieniu, gdyż pomocnik Salis Abdul Samed podciął rywala i otrzymał czerwoną kartkę.

Po kilku minutach wahadłowy PSG Nuno Mendes pobiegł do skraju pola karnego i uderzył, lecz piłka przeleciała kilka centymetrów obok prawego słupka. W 29. min napastnik Lens Lois Openda oddał strzał po ziemi w środek bramki, ale bramkarz Gianluigi Donnarumma przewidział jego zamiary.

Obrona gości skapitulowała w 31. min, gdy Vitinha podał do Mbappé, który nie dał żadnych szans na skuteczną interwencję bramkarzowi Lens. 24-letni napastnik został samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli strzelonych w ekstraklasie dla PSG. Wcześniej dzielił rekord z Urugwajczykiem Edinsonem Cavanim, który zdobył dla paryżan 138 bramek w Ligue 1.

Sześć minut później na 2:0 podwyższył Vitinha, któremu asystował Nuno Mendes.

Piłkarze Lens nie zdążyli się otrząsnąć po dwóch ciosach, a pod koniec pierwszej połowy gola strzelił Messi. „Les Parisiens” na przerwę zeszli z trzybramkowym prowadzeniem.

W drugiej połowie pomocnik Fabian Ruiz dotknął piłkę ręką w polu karnym. Sędzia po obejrzeniu powtórki wskazał na 11. metr. Do piłki podszedł Frankowski, który pewnie trafił w lewy dolny róg bramki. To jego czwarty ligowy gol w obecnym sezonie. Reprezentant Polski wpisał się na listę strzelców również w zeszły weekend w wygranym 2:1 meczu z RC Strasbourg.

W 76. minucie Frankowski uderzył pod poprzeczkę, ale Donnarumma zablokował jego strzał. Następnie gracze PSG przeprowadzili szybki kontratak, który wykończył Achraf Hakimi, ale Brice Samba był na postarunku. Wynik nie uległ już zmianie.

Rezerwowym w ekipie Lens był Łukasz Poręba.

Mbappé z dorobkiem 20 bramek jest liderem klasyfikacji strzelców Ligue 1. Jednego gola mniej ma napastnik Lille – Jonathan David.

Piłkarze PSG zrewanżowali się Lens za porażkę 1:3 w meczu wyjazdowym. Dzięki zwycięstwu w bezpośrednim starciu powiększyli przewagę nad wiceliderem do dziewieciu punktów i zrobili wielki krok w stronę obrony tytułu.

Rennes rozbiło Reims 3:0 we wcześniejszym sobotnim meczu Ligue 1. W pierwszej połowie dwie bramki w odstępie 10 minut zdobył belgijski skrzydłowy Jeremy Doku. Trzeciego gola strzelił Arthur Theate.(PAP)