Szanowni Państwo,

Piszę do Państwa z prośbą o pomoc w odszukaniu krewnych, znajomych lub sąsiadów pani Salomei Gast. Zmarła najpewniej w Paryżu 24 września 2008 roku. Była polską Żydówką. Po wojnie, chyba w 1948 roku, wyjechała do Francji, gdzie wyszła za mąż. Jej wybranek nazywał się Naftali Gast.
Pani Salomea mieszkała do 1942 roku w Polsce, w miasteczku Ustrzyki Dolne na Podkarpaciu. Była powszechnie szanowaną przez Polaków, Ukraińców i Żydów krawcową. Jej panieńskie nazwisko brzmi: Hanel. Urodziła się w 1916 roku.
Nie wiem nic więcej – czy we Francji chodziła do synagogi, czy angażowała się w życie społeczne oraz gdzie pracowała i ile miała dzieci. Nie wiem też, gdzie jest pochowana i czy pogrzeb odbył się w obrządku żydowskim.
Jestem dziennikarzem i reporterem, od lat zajmuję się historią, a obecnie pracuję nad książką o losach polskich Żydów mieszkających do Holocaustu na Podkarpaciu. Salomea Hanel (po mężu Gast) była jedną z bohaterek, której udało się przeżyć piekło wojny i obozu zagłady. Straciła wszystkich bliskich mieszkających w czasie okupacji w Polsce. Odnalezienie osób, które mogłyby opowiedzieć o jej powojennych losach jest niezwykle ważne dla pamięci historycznej.
Może jest we Francji ktoś, kto spotkał na swej drodze panią Salomeę lub był jej znajomym? Ktoś, kto mógłby pomóc w odszukaniu jej krewnych, przyjaciół, sąsiadów i przekazaniu do nich kontaktu (e-maila, adresu poczty tradycyjnej, telefonu)? Wiem, że to niezmiernie trudne. Zapewne nie funkcjonowała wśród mniejszości polskiej, lecz raczej żydowskiej bądź francuskiej. Ale niewykluczone, że miała przyjaciół wśród polskiej emigracji.
Może udałoby się dowiedzieć czegoś za pośrednictwem gminy żydowskiej w Paryżu lub innej organizacji, stowarzyszenia? Każdy ślad, każda najmniejsza informacja byłaby dla mnie ogromnie ważna i cenna. Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc i jednocześnie o to, by w powyższej sprawie pisać
Z poważaniem – Krzysztof Potaczała